Image layer

צרו איתנו קשר

[ חזרה ]
ר.ס.ס. פוסטים אחרונים ספר לחבר הוסף לפייסבוק הוסף ציוץ בטויטר

תחזוקת גינות בעונת החורף

רבים מאיתנו טועים בהנחת הסברה כי בעונת החורף הגינה אינה זקוקה לתחזוקה, במיוחד כאשר עסקינן באזורי אקלים כמאופיין במדינת ישראל מעוטת ימי חורף ועונת גשמים קצרה במיוחד. תחזוקה לקויה לגינה וצמחייה בעונת החורף עלולה להביא לפגיעה הרסנית  בהתפתחותו הבריאה והטבעית של כל צמח, שכן בנוסף למיעוט הגשמים באזורינו, ימי החורף מאופיינים במיעוט שעות שמש  ואור – תנאים קריטיים לקיומם של הצמחים והעצים השונים, מצד שני יש פחות צורך בריסוס והדברת מזיקים בתקופה זו.

צמיחה בעונת החורף
בעונת החורף מתחיל שלב התחדשות הצמיחה והחלפת העלים. לרוב, בתקופה זו נראית האטה בפעילות הצמחים ושלכת נצפית ברוב סוגי העצים כחלק מתהליך התחדשותם לקראת פריחה מחודשת באביב. אולם זני עצים שונים מלבלבים ופוריים דווקא בעונה זו ובראשם עצי ההדר למינם.
 
עבודת הגנן בימי החורף
מבחינת תנאי העבודה לגנן – עונת החורף הינה מושלמת לביצוע עבודה פיזית בתנאים נוחים לאדם: טמפ' נמוכה ונעימה ללא שמש קופחת, קרקע הגינה אינה יבשה ונוקשה לעבודה, התאקלמות הצמח איכותית וקלה יותר באדמה לחה וקרירה, קל יותר לנכש  עשבים מן השורש ועוד.
 
מיגור מזיקים בעונת החורף
כאמור לעיל, רובנו חושבים כי תופעת מזיקים הינה מנת חלקם של עונת הקיץ בלבד ותהא זאת טעות לסבור כך באופן מלא. אמנם נכון הדבר שבעונת הקיץ עם העלייה בטמפ' כך עולה פעילות המזיקים לשיאה, אולם גם בחורף אנו חייבים לוודא כי אין מזיקים בגינה העלולים לפגוע בצמחייה. ולטפל בבעיה ... כך או כך, עם בא האביב המזיקים ישובו ובהמוניהם.
 
השקית גינה בימיי החורף
עונות החורף בישראל אינן מרובות בגשמים! לפיכך, מן הכורח להשקות את צמחיית הגינה גם בימי החורף. נכון, אמנם בחורף פחותה עצמת השמש והטמפ' נמוכות – כך שהצמחים זקוקים לכמות מים בינונית עד נמוכה ואינם מתייבשים במהרה, אבל חשוב מאוד לשים לב למצב הצמחים ולא להותירם ללא השקיה מספקת.

שתילה חורפית
כאמור בתחילת המאמר, שתילת צמחיה מכל סוג (פרחים, עצים, צמחים וכד') הינה ידידותית יותר לגנן בעונת החורף, כמו גם פעילות תחזוקת הגינה הכוללת. באותה נשימה, יש לשים את הדעת לסוגי צמחים המאופיינים כבעלי רגישות לטמפ' נמוכה. כאשר מעוניינים לשתול סוגי צמחיה ועצים רגישים לקור, הדבר אפשרי באמצעות כיסוי יוטה מעל השתיל אשר יספק כמעין יריעת בטחון והגנה מרבית כנגד מכת קור ורוחות עזות. כמו- כן, חשוב להדגיש כי קיימים סוגי צמחים ועצים אשר לא ניתנים לשתילה בימיי החורף ועלולים להסב מפגעים כגון הווצרות שלוליות, ביצות וריקבונות אשר יסבו נזק לעץ ואף יגרמו למותו. כמו כן יש לנקוט באמצעי תמיכה ליציבות עצים ונגד שבירתם בשלב התפתוחתם הראשונית. בכל מקרה, חשוב מאוד להתייעץ עם איש מקצוע מומחה בעולם הגינון, אשר יבטיח שתילת צמחים מוצלחת ופורייה.
 
גיזום בימי החורף
מאפייני ימיי החורף מניבים האטה בצמיחה והתחדשות צמחיית הגינה על כל סוגיה. לפיכך, ההמלצה הגורפת הינה לבצע את תחזוקת הגיזום בשלהי עונת החורף, בתקופה בה מתחילה להתחדש פעילות צמיחת העלים. במקרה ובכל זאת מעוניינים בביצוע גיזום בחורף- הצמח, השיח או העץ יוותר ערום עד לתחילת האביב בו מתחדשת פריחת העלים והפרחים.

משתלת ירוק עץ השדה
משתלת ירוק עץ השדה מתמחה בהעתקת עצים בוגרים וגידול עצים במיכלים ובאדמה המשתרעת על כ-30 דונם. המשתלה מעמידה לרשות לקוחותיה שירותי ייעוץ ותכנון גינות מעוצבות, יעוץ בתחזוקת גינות שנתית, במטרה ליעל את כל תהליך פיתוח הגינה, בהתאם לחלומכם ולשביעות רצונכם.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל עת.

[ חזרה ]
כתובתינו: מושב אלישמע, משק 76 (בכניסה למושב) | כביש 40,בין פתח תקווה לכפר סבא | טלפונים: 0505-362732 - חיים |  0528-742266 - דן
נקסט מדיה - בניית אתרים לעסקים